Викотници, исклучување на микрофони и барање „процедурално“ за уставните судии

Викотници, исклучување на микрофони и барање на опозицијата „процедурално“ може да се види на снимката што денеска ја објави претседателот на Комисијата за избори и именувања, Костадин Костадинов којашто се одржа вчера и на којашто требаше да бидат предложени нови тројца уставни судии кои треба да ги заменат судиите чиј мандат истече минатата недела, пренесе Фокус.

-Насилството, вербалните закани кон службите и пратениците мора да престанат. Уште еден црн понеделник запишан во историјата на Македонскиот Парламент. Блокадите, бојкотот на ВМРО-ДПМНЕ да се види пред јавноста и да биде извадена пред судот на јавноста. Одземање на микрофон, вербални закани, напади кон службите и кон пратениците кажано со еден збор е НАСИЛСТВО. Почитувани граѓани ве уверувам дека и покрај ваквите обиди за блокирање успеавме да го донесеме дневниот ред.Благодарност до службите и колегите на трпението и силата да го издржат овој сериозен напад на парламентарната процедура”, напиша Костадинов на социјалните мрежи.

Претседателот на Комисијата Костадин Костадинов вчера ја прекина седницата и рече дека засега не се знае кога ќе продолжи бидејќи пратениците од опозицијата му се нафрлиле и комисијата можело да заврши со физички напад.

Пратеникот Игор Јанушев, кој пак е член на Комисијата тврдеше дека на Комисијата на која имало 21 точка дадени во предлог Дневниот ред, за седум точки воопшто не им бил доставен никаков материјал, а од нив се барало да го гласаат истиот Дневен ред. Тој ја обвини власта дека ги крши сите процедури и ја дефокусира јавноста со тоа што го обвинува ВМРО-ДПМНЕ дека го бојкотира Собранието.

-Но уште еднаш, односно на Комисијата уште еднаш го видовме лицемерието на власта и нивниот дрзок шарлатански однос, бидејќи беше ускратено правото на збор, значи она што го гледаме во секојдневните говори за демократија и демократски принципи и за едноставно за дијалог значи е само нешто кое што си го даваат на прес конференции и изјави. Но, кога треба да се покаже на дело ништо, ништо од тоа. И уште еднаш ќе повторам пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не беа удостоени да им се даде збор за да го аргументираме односно се обидовме да аргументираме зошто не беа создадени услови за да Комисијата започне со работа. И дадовме многу конструктивен предлог истата да биде прекината да се дополни дека не е ништо итно и дека може попладне утре да се продолжи со работата, кога ќе ни бидат доставени материјалите на увид, изјави Јанушев.

Според процедурата, членовите и замениците на Комсијата имаат право да предложат уставен судија, а единствени критериуми, според Уставот, се кандидатот да биде истакнат правник и да не биде член на партија.

повеќе

Back to top button
Close