Вил Смит го задржа Оскарот, ама десет години не смее да стапне на „Оскарите“

Вил Смит го задржа годинава освоениот Оскар за улогата во „Кралот Ричард“ ама забрането му е присуство на Оскарите и другите настани организирани од Академијата за филмски уметности и науки една деценија.

Ѕвездата на Кралот Ричард, кој ја освои својата прва златна статуа на доделувањето на наградите на 27 март, пред една недела превентивно поднесе оставка од Академијата поради скандалот и неговата оставка беше прифатена. Во петокот, Одборот на гувернери на Академијата, кој вклучува ѕвезди како Вупи Голдберг, Лора Дерн, Рита Вилсон и Стивен Спилберг, се состана за да разговара за дисциплинските дејствија. Во „Отворено писмо до семејството на нашата академија“, организацијата се извини за лошото постапување со ситуацијата за време на телевизиската емисија додека Смит остана до крајот на церемонијата откако му удри шлаканица на Рок.

94-те Оскари требаше да бидат прослава на многу поединци во нашата заедница кои направија неверојатна работа минатата година; сепак, тие моменти беа засенети од неприфатливото и штетно однесување што го видовме како г-дин Смит изложува на сцената“, велат претседателот на Академијата Дејвид Рубин и извршниот директор Доун Хадсон во писмото до кое дојде Yahoo Entertainment.

 

„За време на нашето телевизиско емитување, не адекватно се осврнавме на ситуацијата во просторијата. За ова, ни е жал. „Неподготвени за невиденото“, продолжија тие. „Денеска, Бордот на гувернери свика состанок за да разговара за тоа како најдобро да се одговори на постапките на Вил Смит на Оскарите, покрај прифаќањето на неговата оставка. Одборот одлучи, за период од 10 години од 8 април 2022 година, г. На Смит нема да му биде дозволено да присуствува на какви било настани или програми на Академијата, лично или виртуелно, вклучително, но не ограничувајќи се на наградите на Академијата“.

 

„Сакаме да ја изразиме нашата длабока благодарност до г-дин Рок што ја задржа својата смиреност под вонредни околности. Исто така, сакаме да им се заблагодариме на нашите домаќини, номинирани, презентери и победници за нивната сталоженост и грациозност за време на нашата телевизија“, се вели во писмото.

 

„Оваа акција што ја преземаме денес како одговор на однесувањето на Вил Смит е чекор кон поголема цел за заштита на безбедноста на нашите изведувачи и гости и враќање на довербата во Академијата. Исто така се надеваме дека ова може да започне време на заздравување и реставрација на сите вклучени и погодени“.

 

Смит (53) во изјавата преку неговиот претставник рече: „Ја прифаќам и почитувам одлуката на Академијата“.

 

Покрај тоа што им се извини на Академијата и на присутните во шоуто (но не и на Рок) при прифаќањето на неговиот трофеј за најдобар актер за време на церемонијата, Смит објави јавна mea culpa минатата недела на Инстаграм, а потоа издаде натамошна изјава кон крајот на неделата.

 

„Моите постапки на 94. доделување на наградите Оскар беа шокантни, болни и неоправдани. Списокот на оние што ги повредив е долг и го вклучува Крис, неговото семејство, многу мои драги пријатели и сакани, сите присутни и глобалната публика. дома“, изјави актерот за Yahoo Entertainment минатиот петок, преку својот публицист.

 

„Ја изневерив довербата на Академијата. Ги лишив другите номинирани и победници од нивната можност да слават и да бидат прославени за нивната извонредна работа. Срцето ми е скршено. Сакам да го вратам фокусот на оние кои заслужуваат внимание за нивните достигнувања и да дозволам Академијата да се врати на неверојатната работа што ја прави за поддршка на креативноста и уметноста во филмот“, продолжи Смит.

Значи, поднесувам оставка од членството во Академијата за филмски уметности и науки и ќе ги прифатам сите дополнителни последици што Одборот ќе ги смета за соодветни“, заклучи тој. „За промената е потребно време и јас сум посветен на работата за да се осигурам дека никогаш повеќе нема да дозволам насилството да го надмине разумот.

Смит, исто така, рече дека „директно одговорил на известувањето за дисциплинската расправа на Академијата“ и „целосно ќе ги прифати сите и сите последици за моето однесување“.

 

 

 

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close