Владина делегaција положи цвеќе на вечното почивалиште на претседателот Глигоров

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од премиерот Димитар Ковачевски, министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска и заменик министерот за транспорт и врски Беким Реџепи на градските гробишта Бутел положи цвеќе на вечното почивалиште на претседателот Киро Глигоров, соопшти владината прес-служба.

Денеска се навршуваат 11 години од смртта на првиот претседател на Република Северна Македонија, Киро Глигоров кој на 8 септември 1991 година, после успешниот референдум, ја прогласи независноста на државата.

Годишнина од смртта на претседателот Киро Глигоров

Претседателот Глигоров беше првиот македонски претседател кој се обрати на македонски јазик на говорницата на Обединетите нации на 8 април 1993 кога Република Македонија стана 181 членка на ОН.

„Претседателот Глигоров во сите негови чекори визионерски го избираше патот напред кон стабилна иднина и ја виде државата како заеднички дом за сите. Веруваме дека денес би бил горд затоа што Република Северна Македонија успешно ја развиваме во тој правец“,
стои во владиното соопштение.

Back to top button
Close