Во Албанија 101 новозаразени, 119 оздравени и пет починати лица од Ковид-19

 Во последното деноноќие, во Албанија повторно троцифрена бројка на новозараени со Ковид-19, висока бројка на оздравени, како и пет починати пациенти, јави дописничката на МИА од Тирана.

-Споредено со вчера кога за првпат овој месец имавме двоцифрена бројка на новозаразени во едно деноноќие, во изминатите 24 часа регистрирани се 101 нов случај со Ковид-19. Половина од новозаразените или 51 се во Тирана, 10 во Лежа, додека во Драч, кој беше второ жариште на болеста, регистрани се само три случаи, информираше Министерството за здравство и социјална заштита.

Во исто време се зголемува и бројот на оздравени. Така, во последното деноноќе во списокот на оздравени впишани се 119 или 5.139 од вкупно заразените 9.380 лица. Во изминатите неколку дена бројот на оздравени е повисок од оној на новозарани, а рекордна бројка на оздравени беше регистрана завчера, односно 132 лица.

Во последното деноноќие починале пет пациенти или 280 до сега, што е речиси костантна дневна бројка во овој месец.

Активни на болеста се 3.961, од нив 178 се хоспитализирани во двете Ковид болници, при тоа 25 се во тешка здравствена состојба.

Back to top button
Close