Во Албанија нов рекорд на новозаразени со Ковид-19

Во последното деноноќие во Албанија регистриран е нов негативен рекорд во однос на бројот на новозаразени со Ковид-19.

– Од направените 420 тестови, позитивен резултат е добиен кај 90 лица, што е највисока бројка во едно деноноќие досега. Меѓу новозаразените е и косовски граѓанин кој бил на одмор во Драч. Истовремено, излекувани се 43, а починаа две лица, соопшти Министерството за здравство и социјална заштита.

Од 9 март кога беа регистрирани првите два случаја кај татко и син, кои се вратиле од Италија, досега направени се 3.513 тестови, позитивен резултат е добиен кај 3.278, закрепнале 1.875, а починале 85 луѓе.

Активни на болеста се 1.318, од нив 81 се хоспитализирани на Инфективната клиника во Тирана, од нив 11 се наоѓаат во серозна, а петмина во многу тешка здравствена состојба.

Поради зголеменот тренд на лица кои треба болнички да се лекуваат, највено е отворање на уште една ковид-болница, додека по предлог на Комитетот на експерти за справување со пандемијата, Владата се очекува да донесе одлука со која носењето заштитна маска ќе биде задолжително, а ќе се воведе и парична казна за оние кои не ја почитуваат мерката за носење маски.

Back to top button
Close