Во Астана средба Путин – Си


Претседателот на Русија и на Кина, Владимир Путин и Си Џинпинг на денешната во Астана на маргините на Самитот на Шангајската организација за соработка.

– Шангајската организација за соработка денес е еден од клучните столбови на праведниот светски поредок, посочи Путин.

Тој додаде дека Русија и Кина не формираат никакви блокови, оти соработката помеѓу двете земји не е насочена против други, туку Москва и Пекинг дејствуваат во интерес на своите народи.

Back to top button
Close