Во битолско Могила пронајдена неексплодирана граната од Првата светска војна

Во битолското село Могила вчера е пронајдена неексплодирана граната од Првата светска војна.

-Вчера во 13:37 часот во СВР Битола било пријавено дека во с.Могила при ископ била пронајдена неексплодирана граната, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи.

Од МВР информираат дека гранатата од Првата светска војна со калибар155 мм. е безбедно подигната од страна на пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување

Back to top button
Close