Во Бугарија уште 292 нови случаи на коронавирус

– Во последните 24 часа во Бугарија се регистрирани 292 нови случаи на коронавирус од 4.540 тестирани, а пет лица починаа.

Според Центарот за информации за коронавирусот, оздравеле 79 пациенти.

Во болниците низ земјата има 516 пациенти, од кои 32 се на интензивна нега.

Од почетокот на пандемијата, во Бугарија се заразени 6.964 луѓе, а во моментов има 3.389 активни случаи. Досега вкупно починале 267 лица.

Back to top button
Close