Во експлозијата во Истанбул загинаа шест лица, 81 повредени

Жена бомбаш самоубиец стои зад вчерашната експлозија во Истанбул во која загинаа најмалку шест лица, а 81 се повредени, соопштија турските власти.

Соопштувајќи го последниот биланс на жртви, турскиот потпретседател Фуат Октај објави дека две лица се тешко повредени.

– Сметаме дека станува збор за терористички напад, додаде Октај и посочи дека според првите информации се работи за експлозија на бомба која ја активирала жена.

Експлозијата се случи во централното градско подрачје во улицата Истиклал.

Претходно говореше и претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, кој исто така рече дека според првите податоци се работи за терористички напад.

Сè уште никој не ја презел одговорноста за експлозијата.

Back to top button
Close