Во Газа за 24 часа загинаа 46 лица, вкупно 35.903 за време на војната

Министерството за здравство на Хамас денеска соопшти дека во израелските напади врз Појасот Газа во претходните 24 часа загинале 46 лица.

Новиот биланс на загинати од 7 октомври 2023 година, кога започна војната меѓу палестинското исламистичко движење и Израел, изнесува 35.903, се наведува во соопштението.

За повеќе од седум месеци за време на таа војна, во Појасот Газа беа ранети вкупно 80.420 луѓе.

Back to top button
Close