Во Хаг приведени над 400 луѓе поради насилни протести против мерките за коронавирусот

Властите во Хаг приведоа околу 400 луѓе кои протестираат против мерките за спречување на ширењето на новиот коронавирус.

Мирниот протест ескалираше во насилство по пристигнувањето на десетици фудбалски навивачи кои се судрија со полицијата во близина на централната железничка станица. Полицијата користеше водени топови за да ја растера толпата која грлала со камења, јавија локални медиуми.

Демонстрациите првично беа забранети од градоначалникот на Хаг, но вчера тој даде дозвола за краток протест затоа што се покажа дека помалку луѓе се појавиле отколку што се предвидуваше минатата недела. Организаторите велат дека предложениот закон за формализирање на антивирусни мерки е неуставен.

Back to top button
Close