Во Хонг Конг предупредуваат за трет бран на епидемијата на новиот коронавирус

Властите во Хонг Конг, кои успешно се бореа против пандемијата на коронарвирусот, сега предупредуваат за можен „експоненцијален раст“ на нови случаи, како резултат на зголемувањето на локалниото пренесување.

Од неделата, Ковид 19 е дијагностициран кај 65 лица, вклучувајќи 31 локално пренесен случај што се нарекува „трет бран“ на пандемијата во Хонг Конг.

Инфицирани се таксисти, работници во ресторани, медицински лица и лица во домови за нега на стари лица, јави Си-Ен-Ен.

– Можно е да се работи за голема епидемија. Можно е ненадејно експоненцијално зголемување на бројот на заболени, изјави д-р Чуанг Шук-кван од Центарот за здравствена заштита.

Во Хонг Конг регистрирани се 1.324 случаи на заболени од почетокот на епидемијата, а само седум лица починаа.

Причината за таквиот успех на градот во сузбивањето на Ковид-19 е воведување на карантин за луѓе кои доаѓаа од странство, ефикасно следење на контакти, подготвеност на граѓаните да носат заштитни маски, да ги почитуваат мерките за хигиена и социјалната дистанца. зш/

Back to top button
Close