Во Индија најмногу новозаразени за еден ден од почетокот на епидемијата

– Во Индија во последните пет часа се регистрирани повеќе од 100.000 нови случаи на коронавирус, а Министерството за здравство денеска пријави 24.879 новозаразени, што е најголемо дневно зголемување од почетокот на пандемијата.

Од почетокот на епидемијата во земјата се регистрирани вкупно 767.296 случаи на коронавирус, и Индија е трета во светот по бројот на заразени лица.

Во последната недела, дневниот број на новозаразени лица во Индија не се спушти под 20.000, јави Си-Ен-Ен.

Од почетокот на епидемијата во земјата починале вкупно 21.129 луѓе.

Back to top button
Close