Во изминатите 24 часа во Пекинг нема заразени, за првпат од јуни

– Властите во Пекинг објавија дека во изминатите 24 часа нема нови случаи на заразени со Ковид-19 во кинескиот главен град.

Како што се наведува, за првпат нема пациенти од нагло зголемување на бројот на заразени лица во Пекинг на почетокот на јуни, кога беа воведени карантински мерки поради појава на вирус во близина на пазарот на големо.

Властите се уште истражуваат што доведе до повторно појавување на епидемијата.

Неименуван претставник на пазарната администрација за локалните медиуми изјавил дека, наводно, вирусот е пронајден на таблите за сечење на увезен лосос. зш/

Back to top button
Close