Во Кина 49 новозаразени со коронавирусот

Кина пријави 49 нови случаи на коронавирус, додека претходниот ден имаше 45, соопшти денеска Националната здравствена комисија.

Од новите заразени, 30 се во западната провинција Ксинџијанг, три во североисточната провинција Лиаонинг, а останатите 16 се увезени случаи.

Кина исто така пријави 20 нови асимптоматски случаи, споредено со 23 претходниот ден.

Back to top button
Close