Во ковид-центрите хоспитализирани 1720 лица, слободни околу 240 кревети

 – На инфективните оддели во земјава се лекуваат вкупниот 1720 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот и во ковид-центрите има околу 240 празни болнички кревети.

Како што соопшти денеска Министерството за здравство, во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализрани 87 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 686 лица сомнителни и потврдени за КОВИД -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.

Во последното деноноќие, на Интерните и хируршки клиники имало 45 приеми. Во ковид-центарот во ГОБ „8 Септември“ – Скопје имало 20 примени пациенти и 11 биле примени на Инфективната клиника во текот на вчерашниот ден. Во Козле не биле примени нови болни, а двајца пациенти биле примени на Клиниката за детски болести.

Во изминатите 24 часа дома се пуштени 68 оздравени пациенти.

Во моментов во ковид-центрите на Интерните и на хируршките клиники се лекуваат 316 пациенти. Во ГОБ „8 Септември“ има вкупно 142 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 155 пациенти, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 38 пациенти. На Клиниката за детски болести има осум деца позитивни на КОВИД-19, а на ГАК има девет позитивни пациентки. Во Институтот за физикална медицина и рехабилитација има 11 болни.

Вкупно 686 пациенти потврдени и сомнителни за КОВИД- 19 се лекуваат на инфективните оддели во болниците во главниот град. Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка.

– Бројот на приеми во изминативе денови е зголемен и утрово до 8 часот имало 90 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места, соопшти Министерството за здравство.

По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 99 пациенти позитивни и суспектни на КОВИД-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 82 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 52 пациенти, во Велес се лекуваат 89 болни, а во Куманово 173 пациенти позитивни и суспектни на КОВИД-19. Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 110 пациенти, во Прилеп 127, во ковид-центарот во Гостивар 42, а во Струга 14 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 87 пациенти, во Кочани 36 во Кичево 23, Кавадарци 79, а во Гевгелија 21 лице позитивно и суспектно на коронавирусот.

Од ресорното министерство посочуваат дека во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла. Сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород и доколку има потреба одделенијата ќе бидат дополнително проширени.

Back to top button
Close