Во Куманово уште 26 заболени од КОВИД-19, оздравени 42 пациенти

– Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа евидентира, 26 нововозаболени лица од Ковид 19, сите од општина Куманово, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа.

Оздравени се 42 пациенти, соопшти Министерството за здравство.

– Новозаболените веќе  имале контакти  со заболени членови од семејства и со колеги, изјави директорот на ЦЈЗ Куманово д-р Ариф Љатифи

Од почетокот на пандемијата во кумановско-липковскиот регион, ковид дијагностицирани се 1.447, а во моментов активни се 356  случаи. ам/оџ/

Back to top button
Close