Во моменти на голема криза, Перу утре избира претседател

epa09238192 The candidates for the Presidency of Peru Keiko Fujimori (L) of Fuerza Popular and Pedro Castillo of Peru Libre greet the public during a debate in Arequipa, Peru, 30 May 2021. The second round of the Peruvian Presidential elections will be held on 06 June 2021. EPA-EFE/MARTIN MEJIA POOL

Перу минува низ бурна година. Земјата смени тројца претседатели од крајот на 2020 година, има највисока смртност од коронавирус во светот и минува низ најтешката економска криза во последните три децении, а утре спроведува претседателски избори, избирајќи помеѓу неолибералка и марксист, посочува Хина.

Перуанските гласачи ќе постават нов правец на државата на утрешните клучни претседателски избори со избор помеѓу неочекуваниот социјалистички кандидат Педро Кастиљо и ќерката на контроверзниот поранешен претседател Алберт Фуџимори – Кеико Фуџимори. Кој и да победи, земјата се соочува со нестабилна и неизвесна иднина, велат аналитичарите.

Гласачите се речиси рамномерно поделени меѓу кандидатите кои имаат сосема различни визии за еден од најголемите светски производители на бакар и неговите 33 милиони жители.

Кастиљо, чија социјалистичка партија Слободен Перу беше силно поддржана од посиромашните рурални региони, има мала предност во однос на конзервативката Фуџимори, која е популарна во главниот град Лима. Гласовите се премногу изедначени за да може да се предвиди конечниот исход, велат експертите.

Back to top button
Close