Во невремето во Германија и во Полска загинаа петмина

Најмалку пет лица загинаа во невремето што вчера и денеска беснее во повече европски земји на северот, а повредени се уште неколкумина.

Две лица загинаа во бирата која зафати делови од Германија, каде паѓаа дрвја, имаше прекин на струјата и беше нарушен воздушниот и железничкиот сообраќај.

Во централната германска сојузна покраина Саксонија-Анхалт загинаа две лица кога врз нивните автомобили паднале дрвја, објавија властите. Во Хамбург поради бурата три лица се полесно повредени на тракет во кој удрил голем бран, при што се скршиле стаклата.

 

Германската метеоролошка служба синоќа објави дека опасни услови може да има во следните неколку дена, до сабота.

 

Во Полска ветриштата достигнуваа брзина од 125 километри на час и оштетија околу 500 куќи, носеа покриви, туркаа дрвја и предизвикаа прекин на струјата за повеќе од 324.000 домаќинства ширум земјата.Загинаа двајца работници, а уште двајца се повредени кога бурата превртела дигалка на градилиште во Краков. Уште еден маж загина на западот на Полска кога врз неговиот автомобил паднало дрво, пренесоа локалните медиуми.

 

Погодена е и Чешка, каде повеќе од 300.000 домаќинства останаа без струја и нарушен е сообраќајот затоа што паднаите дрвја го блокираат патот и железничките пруги.

Три деца се повредени во несреќа на јкугозападот на земјата и сместени се во болница.

Буурата уништи и оштети многу покриви во целата земја.

Во Холандија, погодена со ветришта со брзина од 100 км/ч, еден полицаец е повреден при пад од покрив во Дивен во близина на Арнхем, објави јавниот сервис Ен-о-ес.

Пожарникарите извлекоа двајца повредени од автомобил врз кој паднало дрво во градот Масли, на јогот на земјата.

На аеродромот „Шипхол“ во Амстердам, КЛМ, холандската авиокомпанија најави дека ќе отжат речиси 170 летови поради бурата денеска. Откажување на летови и нарушување на сообраќајот има и во другите европски земји.

 

 

Back to top button
Close