Во поголемиот дел од Калифорнија воведен карантин

Околу 85 проценти од граѓаните на американската сојузна држава Калифорнија од денеска во следните три недели ќе бидат во карантин. Приближно 80 милиони луѓе во Калифорнија и за Божиќ ќе бидат затворени со цел да се запре ширењето на новиот коронавирус.

Голем број фабрики се затворени, продавниците ќе работат само 20 проценти од капацитетите, јавните собири се забранети, а од граѓаните се бара да останат дома и да ги минимизираат контактите. Кафулињата, фризерските салони и ресторани без тераси се затворени. Карантинот ќе трае најмалку три недели односно се додека капацитетите на единиците за интензивна нега не се вратат над 15 проценти.

Изминатите недели во САД е регистриран пораст на новозаболени со Ковид-19, но зголемен е и бројот на смртни случаи. Порастот се поврзува со Денот на благодарноста, поради кој милиони Американци патуваа празникот да го поминат со семејствата.

Back to top button
Close