Во полициска станица бил повикан активистот на Левица, дел од герила акцијата на Могила

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, информира дека во полициска станица бил повикан Иван Јовановски, кој беше дел од герила акцијата на партијата, на Могила.

-Народниот херој од 11 октомври од Прилеп – носителот на нашата советничка листа Иван Јованоски, кој му го покажа местото на Заев на буништето од Историјата – денес е повикан на распит во полициска станица!?, објави Апасиев.

Активистот на Левица, Јованоски, на 11 Октомври, ја предводеше групата која го блокираше приодот до Могилата на владината делегација и му дофрлаше на премиерот Зоран Заев, а подоцна имаа и мал зајадлив вербален конфликт.

Апасиев додава и дека кривично ќе се гонеле браќата рапери од Пука Козметика кои се на советничката листа во Аеродром од Левица.

-Браќата-рапери ПУКА Козметика, кои се на нашата советничка листа во Аеродром, наместо за прекршок се гонат кривично – со обвинителен предлог – за извикување „Македонија“ на протест!?Говорете ми нежно за „бутнавме Режим со пенкало“, вели Апасиев.

Back to top button
Close