Во поплавите во Германија загинаа 180 лица, а околу 150 се водат за исчезнати

– Во поплавите што ја зафатија западна Германија на 14. и 15 јули, според новите владини податоци, загинаа 180 лица, а околу 150 се уште се водат за исчезнати или недостапни.

Според првичните податоци, имаше 177 жртви.

Германските метеоролошки служби повикаа на претпазливост поради новите врнежи од дожд викендов на западот на земјата.

Back to top button
Close