Во поплавите во Кина настрадале повеќе од 140 луѓе

 Во поплавите предизвикани од поројните дождови во регионот на реката Јангче во Кина, загинаа или се водат како исчезнати најмалку 141 лице.

Кинеската метеоролошка агенција соопшти дека поројни дождови се очекуваат и во следните пет дена во девет провинции, најмногу во Сечуан.

Војниците изградиле времени барикади, со цел да го спречи излевањето на езерото Појанг, што би довело до поплавување на градот Лушан во југоисточниот дел на провинцијата Џангси.

Поради поплавите овој месец се евакуирани 1,5 милиони луѓе.

Back to top button
Close