Во Пореч се уапсени Германци, кои ги заборавиле ќеркичките во заклучен автомобил

Полицијата од Пореч , Хрватска, ја заврши кривичната истрага против 28-годишен германски државјанин и 28-годишна германска државјанка.

Полицијата во ова туристичко место во Хрватска утврдила сомневање дека родителите од Германија сториле кривично дело повреда на правата на децата и кривично дело убиство или мачење животни, објави Истриската полиција.

Во петокот, на 30 јули, околу 19,30 часот, полицијата добила пријава дека две деца и едно куче се заклучени на паркинг во улицата Мате Влашица во Пореч во автомобил VW Caddy со германска регистарска табличка. Полициските службеници веднаш излегле на местото на настанот каде што нашле 28-годишен германски државјанин кој го отклучил автомобилот непосредно пред да пристигне полицијата.

Полицијата повикала екипа на брза помош, која им пружила помош на децата кои биле пренесени во болницата во Пула поради развиените симптоми на исцрпеност од топлина. Откако им била дадена соодветна помош, децата биле пуштени од болница додека грижата за кучето ја презела надлежната ветеринарна клиника.

Германските државјани биле уапсени, а кривичната истрага утврдила дека ги оставиле двете ќеркички и кучето во заклучен автомобил со затворени прозорци на паркинг пред трговскиот центар во улицата Мате Влашиќа во Пореч.

Осомничените вчера вечерта биле однесени во притворската единица во Истра. Настанот бил пријавен во надлежното државно обвинителство и центарот за социјална заштита.

Како што неофицијално дознава Глас Истре, девојчињата на возраст од 6 и 8 години биле хоспитализирани и денес се чувствуваат добро. Приведената 28-годишничка е мајка на децата што ги оставила во заклучениот автомобил, а уапсениот 28-годишник е нејзин партнер.

Хрватските медиуми објавија колку брзо температурата се зголемува во автомобил паркиран на сонце. Видеото покажува како температурата се зголемува од 25 на 50 Целзиусови степени за 22 минути.

Back to top button
Close