Во последните три дена нови 147 случаи на Ковид-19, вкупно пет починати и 238 оздравени

Во последните три дена, од 22 до 24 април, од направени 3.722 тестови,  регистрирани се 147 нови случаи на КОВИД-19, пријавени се вкупно пет починати и, 238 оздравени пациенти, информира Министерството за здравство, повикувајќи се на податоците од Институтот за јавно здравје.
Бројот на активни случаи изнесува 630, а во осум градови во моментов нема ниту еден случај на Ковид-19.
Од 147 нови случаи, од Скопје се 84, Битола – 15, Кавадарци – 12, Куманово – 10, Велес – 6, Прилеп – 4, Штип – 3, Тетово, Охрид, Кочани и Неготино – по 2, Гостивар, Струмица, Кичево, Кратово и Демир Капија – по 1.
Од вкупниот број на позитивни (147), регистрирани се 24 реинфекции.
Од 238 оздравени пациенти, од Скопје се 135, Битола – 29, Прилеп – 13, Велес – 12,  Кавадарци – 10, Охрид и Струмица – по 6, Гостивар – 5, Куманово и Неготино – по 4, Тетово – 3, Штип и Струга – по 2, Кичево, Гевгелија, Ресен, Делчево, Валандово, Крушево и Дојран – по 1.
Во текот на изминатите три дена (од 22.04 до 24.04.2022) се регистрирани 2 починати лица од Куманово (78г) и Тетово (80г). Пријавените лица се починати во болнички услови.
Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се регистрирани 3 починати лица од Скопје (77г), Битола (73г) и Прилеп (65г). Од нив, две лица се починати во домашни услови и едно во болнички услови, регистрирани во период од 03.04 до 19.04.2022.
Направени се 3.722 тестови преку: ИЈЗ-143, ЦЈЗ Скопје-84, ЦЈЗ Битола-53, ЦЈЗ Прилеп-24, ЦЈЗ Тетово-5, ЦЈЗ Куманово-39, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–68, Жан Митрев (Филип Втори)-68, Авицена-69, Биотек-104, Систина-67, лабораторија Лаор-149, Синлаб-1, Ремедика-0, Плодност-29, Генеа-38, Никоб Лаб-339, ВФВ Медикал-37, Ели Медика Плус-26, Ројал Медика–7, Спектра-ММ-7, Рапид Лаб–40, Жан Митрев Струмица–13, Нова Лаб Дијагностика–12, Рамус-27, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.273.
Досега во земјата се направени вкупно 2.011.275 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 309.208, бројот на оздравени пациенти е 299.302, на починати е 9.276, а бројот на активни случаи изнесува 630.
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 145345, Активни 340
Куманово 16627, Активни 14
Битола 15232, Активни 110
Прилеп 14125, Активни 28
Тетово 13447, Активни 11
Кавадарци 10624, Активни 21
Велес 9757, Активни 21
Гостивар 9575, Активни 6
Охрид 8825, Активни 17
Струмица 8048, Активни 8
Штип 8011, Активни 12
Кичево 5606, Активни 9
Кочани 5072, Активни 2
Струга 4715, Активни 4
Гевгелија 4398, Активни 2
Неготино 3677, Активни 3
Ресен 2712, Активни 1
Свети Николе 2624, Активни 1
Радовиш 2528, Активни 3
Крива Паланка 2413, Активни 0
Делчево 1971, Активни 2
Дебар 1673, Активни 0
Берово 1645, Активни 5
Валандово 1485, Активни 4
Виница 1388, Активни 1
Пробиштип 1265, Активни 0
Богданци 1019, Активни 0
Кратово 963, Активни 1
Крушево 926, Активни 0
Демир Хисар 828, Активни 1
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 2
Македонска Каменица 523, Активни 1
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 346, Активни 0

Back to top button
Close