Во првите два дена од изборите за Думата гласале 31,51 отсто од руските избирачи

epa09429053 A view of The State Duma building in Moscow, Russia, 25 August 2021. Elections to the Russian State Duma (Russia’s lower house of parliament) will be held from 17 to 19 September 2021. EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

 

 Во првите два дена од изборите за новиот состав на руската државна Дума на гласачките места излегле 31,51 отсто од гласачите, јави денеска прес-службата на Централната изборна комисија (ЦИК).

„До 20 часот синоќа на руска територија, не сметајќи го електронското гласање од далечина, на изборите гласаа 31,51 отсто од граѓаните“, јави прес-службата, пренесе Тасс.

Изборите за Долниот дом на рускиот Парламент, руската државна Дума, почнаа во петокот на 17 септември и ќе траат до денеска, 19 септември.

Покрај изборите за Думата, гласачите гласаат и за гувернери на девет руски региони, како и за составот на 39 локални парламенти

Back to top button
Close