Во Јужна Африка за првпат регистриран дневен скок од над 10.000 инфицирани со коронавирус

Здравствените власти на  денеска соопштија дека за првпат од почетокот на епидемијата регистрирале дневен раст од над 10.000 нови случаи на коронавирус.

Со овие податоци вкупниот број заразени лица се зголеми на 187.977, со што оваа земјата сега е далеку најзагрозена во Африка, пренесуваат американските медиуми.

На „црниот“ континет во моментов се инфиоцирани повеќе од  450.000 лица.

Бројот на умрени од Ковид-19 во Јужна Африка изнесува повеќе од 3.000. сд/

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close