Во Вирџинија шестгодишен ученик застрела наставничка

Шестгодишен ученик вчера пукаше со пиштол и ја рани својата наставничка, соопштија локалните власти на Њупорт Њуз.

Во инцидентот не е повредени ниту еден ученик, а наставничката се здобила со тешки повреди.

Началникот на полицијата на градод Њупорт Њуз, Стив Дру изјави дека е непознато како детето дошло до пиштолот.

Според законите на американската сојузна држава Вирџинија,  шестгодишно дете е премладо за да биде осудено на малолетнички притвор доколку биде осудено.

Во САД од 2010 до 2021 година имало повеќе од 800 престрелки во основните и средните училишта, при што регистрирани се 1.149 жртви

Back to top button
Close