„Во затвор во Минск секоја ноќ ме слекуваа до гола кожа“

6 јуни 2021 

Дојче Веле, Бон

Александар Бураков, новинар на Дојче веле (ДВ), кој беше уапсен во мај во Белорусија, откри како изгледале неговите затворски денови во земјата на Александар Лукашенко.

Бураков мина 20 дена зад решетки на „воен затвор“ како што тој го опиша, за време на кое време стражарите не му дозволиле да спие. Во текот на ноќта, вршеле проверки, што подразбирало дека го слекувале до гола кожа.

„Ме будеа двапати секоја вечер, ме вадеа од ќелијата и ми велеа да се соблечам, вклучувајќи ја и долната облека“, рече Бураков.

Слични проверки имало и во текот на денот. За време на притворот, Бураков изброил вкупно 63 проверки. Исто така, секој ден го пренесувале во друга ќелија и неколку дена делел ќелија со уште тројца затвореници.

Тој исто така се пожали дека полициските чувари не му дале перница, ќебе и постелнина.

„Ниту една перница не е полоша од празното пластично шише“, рече тој.

Според него, во затворот не му била обезбедена топла облека, а нешто храна и лични работи му донеле неговите роднини.

Кога побара чуварите да ги почитуваат интерните правила на установата за притвор, тие употребиле сила против него – му ја свиткале раката.

Бураков додаде дека иако имал пристап до адвокат во полициската станица откако бил уапсен и кога бил на суд, адвокатот не можел да дојде во затворот да го посети. Затоа почнал штрајк со глад како акт на протест, но морал да го прекине по седум дена поради здравствени проблеми.

Брутален однос на режимот на Лукашенко кон новинарите

Хју Вилијамсон, раководител на одделот за Европа и Централна Азија при Хјуман рајтс воч во Берлин, рече дека не е изненаден од тврдењата на Бураков за условите во затворот.

„Имаме документирани случаи кога новинари беа брутално претепани додека беа во притвор. „Ним им беше одбиена лекарска помош и беа чувани во многу лоши услови, нивната опрема беше одземена и уништена“, изјави Вилијамсон за ДВ.

Тој потсети дека многу новинари мораа да ја напуштат земјата поради остри активности против медиумите во Белорусија.

Од претседателските избори во август 2020 година, белоруските безбедносни сили се побрутално се однесуваат кон претставниците на медиумите. Многу новинари оттогаш се осудени на затворски казни или да плаќаат одредени суми пари. Властите неодамна наредија затворање на најголемата независна онлајн платформа TUT.by, а нејзината главна уредничка Марина Солотова се соочува со казна затвор до седум години за наводно затајување данок.

За потсетување, Бураков беше уапсен на 12 мај во близина на регионалниот суд во неговиот роден град Могилев, 200 километри источно од белоруската престолнина, додека ја извршуваше својата новинарска задача. Тој требаше да известува од судскиот процес против опозицискиот политичар Павел Севиеринетс, обвинет за „учество во масовни протести“.

Три дена по апсењето, Бураков беше осуден под обвинение за учество во демонстрации во неколку наврати. Тој доби 20 дена затвор.

Ова е трето апсење на Бураков во последната година. Во 2020 година, тој беше  двапати осуден на привремена затворска казна од 10 дена. Тој беше казнет и во 2014 година.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close