ВО ЖИВО: Граѓаните на Киев се кријат во метрото, колони возила кон запад

Очевидци во градот изјавија за Си-Ен-Ен дека станиците се полни со луѓе кои носат залихи.

Рано утрото почнаа да се појавуваат фотографии од густ сообраќај во градот, а долгите колони автомобили го напуштаат Киев.

 

„Додека ги слушаме овие (воздушни) сирени, можете да замислите колку се во паника луѓето во овој град поради овие грмотевици што се случуваат насекаде околу нас“, рече Метју Шанс од Си-Ен-Ен претходно денеска во Киев.

„Целиот овој сообраќај се одвива во една насока… возејќи најбрзо што можам кон запад, кон побезбедни области, ако сакате за држави, можеби кон Полска, која е оддалечена три, четири или пет часа“, додаде тој.

Back to top button
Close