(ВО ЖИВО) Обраќање на претседателката на ЕК пред македонското Собрание

Погледнете го преносот од обраќањето на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен пред пратениците во македонското Собрание. Шефицата на европската влада претпладнето имаше средби со државниот врв на кои порача дека Северна Македонија треба да го искористи моментот за прифаќање на европскиот предлог, што понатаму значи и одржување на првата меѓувладина конференција и почеток на преговорите за членство во ЕУ.

Фон дер Лајен потенцираа дека со европскиот предлог не се загрозува на ниту еден начин идентитетот, културата, историјата и македонскиот јазик.

Back to top button
Close