(Во живо) Почнува самитот Отворен Балкан

Со официјални обраќања на премиерите на Северна Македонија Димитар Ковачевски, на Албанија, Еди Рама и на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, како и на претседавачот со Советот на министри на БиХ, Зоран Тегелтија денеска во Охрид почнува Самитот „Отворен Балкан“.

Според најавата од владината прес-служба, обраќање ќе има и еврокомесарот за проширување Оливер Вархеи, а преку видео порака ќе се обрати и заменикот помошник на државниот секретар на САД Габриел Ескобар.

 

Лидерите на земјите учеснички на самитот, предвидено е да потпишат договор за соработка и меѓусебно признавање дипломи и научни оценки издадени во високообразовни установи и други овластени институции и меморандуми за разбирање за соработка во областите туризам, култура и даночна администрација во Западен Балкан.

 

 

 

Back to top button
Close