Волф: Зошто да работам со пилот кој знае дека ќе биде на друго место следната година?

– Шефот на Мерцедес, Тото Волф, уште еднаш навести дека ако тој бил на местото на шефовите на Ферари и Мекларен, тој немал да ги објави промените кај своите возачи толку рано. Според Волф, ова само ќе ја искомплицира работата во текот на сезоната и ќе доведе до губење на поени.

Во мај, стана јасно дека Себастијан Фетел нема да остане во Ферари следната година и дека Карлос Саинц ќе го заземе неговото место. Потоа Мекларен потврди дека Даниел Рикардо ќе биде во автомобилот на Шпанецот.

– Како ќе работиш со пилот како Карлос кој знае дека ќе вози на друго место следната година? Како да го развиваме автомобилот со него и да споделуваме тајни? И тимот треба да освои поени со двата автомобили. Би се однесувале поинаку. Но, не сакам никому да судам. Секој знае што е соодветно за него, рече Волф, кој треба да размисли за сопствените пилоти.

Ботас нема договор со тимот за следната година и сосема е можно тој да го заземе местото на Џорџ Расел. Договорот за Луис Хамилтон, исто така, ќе биде обновен.

– Сакаме да видиме како започнува сезоната и да дозволиме нашите двајца возачи да се натпреваруваат слободно. Ќе го следиме настапот на Џорџ и тогаш ќе одлучиме. Можеби до крајот на летото ќе стане јасно, посочи Волф.

Back to top button
Close