За Лукашенко протестите се оркестрирани од странство, а Тихановскаја не ги признава резултатите (видео)

– Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска изјави дека протестите во Минск и другите градови се оркестрирани од Полска, од Велика Британија и од Чешка.

– Повици се упатени од Полска, од Чешка и од Велика Британија за да се контролираат, извинете, овците, кои не разбираат што прават и лесно е да се контролираат, истакна Лукашенко на состанокот со шефот на Извршниот секретаријат Сергеј Лебедев.

Бечл

Во меѓувреме, противкандидатката на Лукашенко, Светлана Тихановскаја изјави дека одбива да ги признае официјалните резултати од вчерашните претседателски избори, според кои актуелниот претседател освои 80,23 отсто од гласовите. Тихановскаја освои 9,9 проценти од гласовите, додека другите тројца кандидати освоија помалку од два отсто.

Соработниците на Тихановскаја соопштија дека опозицијата бара повторно пребројување на гласовите. Опозицијата исто така најави дека сака да разговара со државните претставници за мирна промена на власта.

На социјалните мрежи се појави и видео снимка од избирачко место на кое се гледа како член на изборниот штаб се симнува по скалу од втор кат со вреќа, за која се претпорставува дека содржи гласачки ливчиња.

Опозицијата се жали и на други нерегуларности на вчерашните претседателски избори, како затворени гласачки места, граѓани кои гласале пред отворањето на гласачките места и друго.
Според независните истражувања Тихановскаја добила 71 отсто од гласовите, додека Лукашенко само десет.

Back to top button
Close