За само седум дена, Вардар втор пат поразен од Киелце

Македонскиот и актуелен европски шампион Вардар вечерва претрпи пораз на гостувањето кај Киелце со 36:29.

За „црвено-црните“ ова е втор пораз од полскиот шампион во период од седум дена. Претходно Киелце беше поуспешен и во Скопје со 33:29.

И покрај најавите за консолидирање на одбраната, тренерот Стевче Алушовски, не успеа да најде решение за разиграните домаќини кои по негативата од 2:5 во почетните десетина минути, ја преземаа иницијативата и не му дозволија на противникот посериозно да ги загрози.

Киелце е лидер на табелата во А-групата со 13 бода од осум натпревари, Вардар е на 6.место со 3 бода од пет средби.

Back to top button
Close