За викендот облачно со дожд, грмежи и ветер

Од денеска попладне до понеделник претпладне под влијание на влажен бран времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, кои наместа ќе бидат пообилни (над 35 л/м2). Утре локално врнежите ќе бидат поројни и проследени со грмежи, соопшти УХМР.

Денеска, а особено утре ќе дува засилен ветер од јужен и југозападен правец (над 70км/час).

Во Скопје до понеделник ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд, особено денес во текот на ноќта и утре претпладне, како и во ноќните часови кон понеделник. Денеска и утре ќе дува засилен ветер од јужен правец.

Back to top button
Close