Заев за снимките на Јутјуб: И покрај тоа што ДУИ не вреди пет пари, на 27 април со сопствен живот го бранев животот на Џафери

 Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска се огласи на својот Фејсбук профил во врска со аудио материјалите објавени денеска на Јутјуб.

-ДУИ не вредат пет пари на пазарот на гласови. Тоа е мојот став денес, беше мој став и тогаш, во времето кога е снимен разговорот објавен денеска. Имаа 20 пратеници, се преполовија на 10, на овие избори ќе имаат уште помалку. Сепак и покрај тоа што ДУИ не вреди пет пари, на 27 април 2017 година со сопствен живот го бранев животот на Талат Џафери, напиша Заев на Фејсбук.

Вели дека не само со зборови, туку и на дело ја покажал и ја докажал својата љубов и почит кон Албанците.

-Го донесовме Законот за јазици, се грижиме за сите заедници, прв сум ги повикал Македонците да гласаат за Албанци и Албанците за Македонци, прв сум ја отворил партијата за Албанци високи функционери, прв направив предизборна коалиција со албанска партија и лично и фамилијарно сум поврзан со Албанците, кум сум на Мухамед Зекири и тоа ми е големо задоволство, напиша Заев.

Натаму Заев наведува дека целата јавност имала можност да слушне дека тој не го изговара никаде тој збор што е навредлив, како што вели, за моите сограѓани Албанци, туку тоа го прави соговорникот во снимениот разговор.

-Ваквите ниски и очајни обиди само ме охрабруваат уште посилно да дејствувам за концептот едно општество за сите, чиј предводник сум. Ќе продолжам тоа да го правам и понатаму, со достојна почит кон сите мои сограѓани од сите етнички заедници. Објавата на оваа срамна манипулација уште еднаш докажува дека глас за ДУИ е глас за Мицкоски и Груевски, додава Заев во написот на Фејсбук.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close