Захарова му одговори на Макрон: „Имам два предлога за францускиот претседател“

Францускиот претседател Емануел Макрон треба да ја прекине испораката на оружје за Киев и да претстави предлог за примирје на страните во конфликтот на Блискиот Исток, изјави за ТАСС портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Таа ја коментираше иницијативата на францускиот претседател за воспоставување прекин на огнот во Украина за време на Летните олимписки игри во јули.

Предлагам одговор на Макрон: да престане да снабдува со оружје што се користи за убивање цивили, како и да престане да го спонзорира тероризмот. Друг предлог до Макрон: да даде сличен предлог на страните во конфликтот на Блискиот Исток. Многу веројатно зависи од зборот на Франција“, коментира Захарова.

Во интервју со украински новинар во саботата, Макрон рече дека од Русија ќе биде побарано да го почитува примирјето во Украина за време на Олимпијадата.

„Тие (Русите) мора да го направат ова. Ова е она што отсекогаш се случувало“, истакна францускиот претседател.

Тој додаде дека Франција, како домаќин на Олимписките игри, ги следи одлуките на Олимпискиот комитет и дека соодветно на тоа, Париз ќе бара привремен прекин на огнот од Москва и дека најголемото спортско натпреварување во светот е „порака за мир“.

Back to top button
Close