Захарова: Со ставање на Чешка на списокот на непријателски земји, Русија ги нарекува работите со своето име

– Со ставање на Чешка на списокот на непријателски земји, Русија ги нарекува работите со своето име, вели портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

„Не, Виенската конвенција е во спротивност со грабежот на рускиот дипломатски имот во Соединетите Американски Држави и протерувањето на руските дипломати од Прага поради долгорочна неможност да ги испита сопствените инциденти. А, Виенската конвенција не забранува да се нарекуваат работите со нивно име“, напиша Захарова на Фејсбук.

Претходно, чешкото Министерство за надворешни работи објави соопштение во кое ги повикува руските власти да престанат да го користат терминот „непријателска држава“ за нив.

Во документот се цитираат и зборовите на министерот за надворешни работи на земјата, Јакуб Кулганек, кој изјави дека Прага смета дека чекорите кон создавање список на непријателски земји се во спротивност со Виенската конвенција за дипломатски односи.

На 14 мај, руската Влада го утврди списокот на непријателски земји, на кој беа САД и Чешка.

Руско-чешките односи нагло се влошија по 17 април, кога чешките власти ги обвинија руските разузнавачки служби за организирање на експлозијата во Врбјетице во 2014 година, во која загинаа две лица.

Москва ги нарече тврдењата „нечуени и неосновани“.

Потоа, Прага протера 18 вработени во руската амбасада. Како одговор, руското Министерство за надворешни работи прогласи 20 чешки дипломати за персона нон грата.

Кремљ наведе дека инцидентот во голема мера им наштетил на односите меѓу двете земји.

Back to top button
Close