Заврши истрагата за „Империја“, замрзнат имот на Мијалков низ целата држава

Заврши истрагата за случајот „Империја“, отворена од поранешното СЈО, потврдуваат од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција за „Фокус“. Сега до осомничените, меѓу кои се поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков и бизнисменот Орце Камчев, ќе бидат доставени решенија за завршена истрага, а тие ќе имаат рок од 15 дена да достават свои докази до Обвинителството.

-​Во врска со предметот „Империја“ ве известуваме дека истрагата е завршена, во наредните денови ќе бидат доставени известувањата за нејзино завршување до осомничените и одбраната. Следи законски предвидениот рок од 15 дена во кој одбраната има право да изврши увид во прибраните докази и да предложи свои докази. По завршување на овие процесни дејствија ќе биде донесена јавнообвинителска одлука, изјавиле од Обвинителството за Фокус.

Back to top button
Close