Заврши протестот против францускиот предлог, од утре блокади низ државата

Пред Собранието вечерва заврши шестиот по ред протест против францускиот предлог за деблокада на евроинтеграциите на државава, којшто помина мирно и без инциденти. Активностите продолжуваат утре со блокади низ државата, а протест повторно е најавен за в недела во 19 часот.

 

 

На почетокот на протестот што почна со собир пред Владата претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, порача дека дека нема да поддржат какви било уставни измени.

 

– Македонската јавност да биде сигурна дека што и да се случува понатаму со ова национално предавство и катастрофа која што ја подготвува Владата на СДСМ и ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ во Парламентот тоа нема да го прифати,  изјави Мицкоски.

 

Потоа, учесниците продолжија со марш кон Министерството за правда, каде што пред полицајците симболично положија бели ружи и повикаа на оставка.

 

Оставка се бараше и пред Собранието каде што учесниците, придружени со патриотски песни извикуваа „НЕ”.

„Ултиматум – Не Благодарам” утре продолжува со блокади. – На четири места, во Скопје пред Владата, како и блокирање на магистралните патишта Штип Велес, Струмица Радовиш и Плетвар Прилеп, стои во нивното соопштение.

 

Во сабота, како што наведуваат, во знак на почит на сограѓаните муслимани кои чествуваат празник ќе нема протести. – Продолжуваме масовно со протестирање во Скопје, недела во 19 часот пред Влада, посочуваат оттаму.

Back to top button
Close