Заврши средбата Лавров – Кулеба: Нема конкретен договор ни по час ипол разговори

По час и пол заврши средбата во Анталија меѓу министрите за надворешни работи на Украина и на Русија, Дмитро Кулеба и Сергеј Лавров. Според Кулеба, преговорите биле тешки, но договор не бил постигнат, иако тој лично се обидувал да најде дипломатско решение. Било разговарано и за хуманитарните конвои и прекин на огнот и за можна директна средба меѓу Владимир Путин и Володимир Зеленски, пишува Телеграф.

На средбата Лавров рече дека е подобро да има студен мир отколку студена војна.

Кулеба и Лавров отпатуваа во Анталија на покана на нивниот турски колега, Чавушоглу.

Back to top button
Close