Зеленски ја повика ЕУ да дејствува заедно со Киев против руската „гасна агресија“

 

 Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја обвини Русија за организирање гасна криза во Европа и ја повика Европската унија да го координира својот одговор со Украина.
Европа, чија една третина од гасот доаѓа од Русија, се соочува со зголемени цени на бензинот, наспроти зголемената побарувачка за економско закрепнување со подобрување на епидемиолошката ситуација во некои земји поврзани со Ковид-19.

– Има вистинска гасна агресија против Европската унија, нагласи Зеленски на состанокот на 27-те шефови на држави во Брисел.

Тој изрази надеж дека земјите од ЕУ ќе ја разберат „неопходната потреба за заеднички напори и дека почитувањето на европските вредности е единствениот начин да се зачува европската енергетска независност“. – Украина има што да понуди, додаде тој.

– Со одбивањето да го зголеми снабдувањето, Русија фаворизира недостиг и зголемување на цените на гасот за да се постигне пуштање во употреба на новиот подморски гасовод што ја поврзува Германија со Русија – „Северен поток“, истакна Зеленски.

Украина, која финансиски профитира од даноците на рускиот гас што минува низ нејзина територија во Европа, се бори со „Северен поток“, чиј старт зависи од германскиот регулатор.

Зеленски предлага итно зголемување на испораките на гас преку украинската мрежа и може да гарантира вкупен транзит од 19 милијарди метри кубни до крајот на годината.
– Предлогот на Украина е целосно транспарентен и многу ефикасен, ако Русија испорачува гас, Украина ќе го гарантира нејзиниот транзит во Европа, рече Зеленски.
„Газпром“ сега испорачува 85 милиони метри кубни гас дневно на украинската мрежа, додека пред две години дневниот волумен беше 300 милиони метри кубни.
Русија негира каква било уцена кон ЕУ и ја обвинува Европската комисија дека „паднала во замката на нејзината политика“.

Back to top button
Close