Зеленски: Русија го отфрлила предлогот за прекин на огнот за време на велигденските празници.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски тврди дека Русија го отфрлила предлогот за прекин на огнот за време на велигденските празници. Сепак, додаде тој, се уште има надеж за мир.

Тој, исто така, ја обвини Русија дека планира да фалсификува референдум за независност во окупираните јужни региони Херсон и Запорожје.

Зеленски ги повика жителите на тие области под руска окупација да не им даваат на руските сили какви било лични информации, како што се броевите на пасошите.

Украинската армија, пак, соопшти дека руските сили ја продолжија делумната блокада на Харков.

„Руски единици се обидувале да се пробијат јужно од градот Изјум во областа Харков за да опколат група украински сили во регионот на Донбас“, стои во дневниот брифинг на украинската армија.

Украина како што се додава, вчера одбила 10 напади во регионите Доњецк и Луганск, а во последните 24 часа соборила 15 руски авиони.

Според соопштението, во сите источни делови на фронтот, руските трупи во изминатите 24 часа ги засилиле нападите

 

 

Back to top button
Close