Земјотрес со интензитет од 7,7 степени ја погоди Индонезија

epa10318348 A handout photo made available by the Indonesia’s National Disaster Management Authority (BNPB) shows a collapsed building following the 5.6 magnitude earthquake in Cianjur, Indonesia, 21 November 2022. According to BNPB, at least 62 people were killed after 5.6 magnitude earthquake hit southwest of Cianjur, West Java. EPA-EFE/BNPB / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Силен земјотрес со јачина од 7,7 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди регионот Танимбар во Индонезија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар.

Земјотресот се случил на длабочина од 97 километри, посочуваат од Европскиот медитерански сеизмолошки центар.

Засега нема информации за евентуални жртви или причинета материјална штета.

Back to top button
Close