Земјотресот од Лерин се почувствува и во Македонија

,Битолчани утрово повторно се разбудија вознемирени од земјотрес, откако почвата започна да се тресе во 3:40 часот.

Според информациите на ЕМСЦ, земјотресот бил со интензитет од 2.8 степени по рихтеровата скала.

Епицентарот на земјотресот инаку бил во соседна Грција и градот Лерин каде пред неколку дена беше почувствуван силен земјотрес кој го почувствуваа и граѓаните на Скопје, но и околните градови.

Back to top button
Close