788 случаи со Ковид-19, двајца починати и 541 оздравен пациент

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 1.631 тестови при што се регистрирани нови 788 случаи со КОВИД-19, 541 оздравен пациент и двајца починати од кои едниот од Струга (89 г), а другиот од Охрид (92 г). Двете лица починале во болнички услови. Од вкупниот број на позитивни, регистрирани се 191 реинфекции, соопшти Министерството за здравство.

Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин“ се регистрирани две починати лица од Куманово (81г) и Гостивар (78г). Двајцата се починати во домашни услови. Лицата се пријавени за починати во период од 07.07.2022 – 12.07.2022г.

Од 788 ново заболени од Скопје се 350, Битола – 59, Куманово – 53, Кавадарци – 33, Охрид – 31, Прилеп – 30, Велес и Струмица – по 27, Тетово – 25, Штип – 22, Гостивар – 20, Струга – 18, Кичево и Гевгелија – по 14, Неготино – 12, Ресен – 10, Крива Паланка – 9, Радовиш – 8, Кочани – 6, Берово, Кратово и Крушево – по 3, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод – по 2, Дебар, Валандово, Виница, Пробиштип и Пехчево – по 1.

Од 541 оздравен пациент од Скопје се 251, Битола – 41, Прилеп – 31, Охрид – 28, Тетово – 27, Куманово – 24, Кавадарци и Велес – по 23, Струмица – 15, Штип – 13, Кочани – 12, Струга и Кичево – по 8, Гостивар – 6, Радовиш – 5, Гевгелија и Неготино – по 4, Крива Паланка, Берово и Кратово – по 3, Ресен – 2, Богданци, Демир Хисар, Валандово, Виница, Пробиштип, Пехчево и Свети Николе – по 1.

Направени се 1.631 тестови преку: ИЈЗ-264, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-57, ЦЈЗ Прилеп-22, ЦЈЗ Тетово-39, ЦЈЗ Куманово-53, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–159, Жан Митрев (Филип Втори)-14, Авицена-43, Биотек-75, Систина-33, лабораторија Лаор-14, Синлаб-9, Ремедика-3, Плодност-25, Генеа-11, Никоб Лаб-68, ВФВ Медикал-7, Ели Медика Плус-3, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-8, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 669.

Досега во земјата се направени вкупно 2.104.009 тестирања на КОВИД-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 321.386, бројот на оздравени пациенти е 308.199, на починати е 9.349, а на активни случаи изнесува 3.83

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

 

Скопје      152073, Активни   1865

Куманово    17143, Активни    194

Битола      16320, Активни    285

Прилеп      14532, Активни    149

Тетово      13763, Активни    124

Кавадарци   11054, Активни    170

Велес 10101, Активни    139

Гостивар    9770, Активни     78

Охрид 9300, Активни     172

Струмица    8270, Активни     97

Штип  8264, Активни     71

Кичево      5757, Активни     58

Кочани      5208, Активни     42

Струга      4826, Активни     65

Гевгелија   4504, Активни     49

Неготино    3794, Активни     49

Ресен 2815, Активни     46

Свети Николе      2672, Активни     23

Радовиш     2577, Активни     23

Крива Паланка     2470, Активни     30

Делчево     2010, Активни     5

Берово      1706, Активни     10

Дебар 1696, Активни     10

Валандово   1513, Активни     13

Виница      1402, Активни     3

Пробиштип   1287, Активни     3

Богданци    1038, Активни     6

Кратово     997, Активни      20

Крушево     944, Активни      10

Демир Хисар 853, Активни      13

Македонски Брод   755, Активни      11

Демир Капија      599, Активни      1

Македонска Каменица     527, Активни      2

Пехчево     488, Активни      1

Дојран      358, Активни      1

Back to top button
Close