Амбасадата на САД во Киев смета дека нападот врз нуклеарната централа во Запорожје е воено злостоство

epa09705618 (FILE) – A general view of the US Embassy in Kiev, Ukraine, 08 June 2017 (Reissued 23 January 2022). The US State department announced the reduction of staff levels in their embassy in Kyiv, starting with nonessential personnel and family members. EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Рускиот напад врз украинската нуклеарна централа во Запорожје, најголемата во Европа и преземањето на контролата врз неа од руските сили, за американската Амбасада во Киев претставува воено злосторство.

Британските медиуми наведуваат дека Амбасадата на САД  во објава на Твитер даде досега најостра осуда на нападот од која било друга американска оценка на руските акции во Украина.

„Нападот врз нуклеарната централа е воено злосторство. Гранатирањето на Путин кон најголемата нуклеарна централа во Европа неговото владеење со терор го насочува уште еден чекор понатаму”, се наведува во соопштението на американската Амбасада во Киев.

Руските сили вчера утро ја зазедоа нуклеарната централа Запорожје, по тешките борби во југоисточна Украина, што предизвика меѓународна загриженост и тревога, иако пожарот во зградата за обука беше изгаснат, а официјалните лица потврдија дека објектот е безбеден.

Руското Министерство за одбрана за пожарот во нуклеарната централата го обвини „монструозниот напад” на украинските диверзанти и притоа соопшти дека руските сили ја презеле целосната контрола врз комплексот.

Американскиот претседател Џо Бајден престана да ги нарекува руските акции „воени злосторства”, велејќи дека е „прерано да се каже такво нешто”, а портпаролот на Пентагон Џон Кирби вчера одби да одговори на директно прашање, велејќи дека „ќе ја остави работата на Меѓународниот кривичен суд

Back to top button
Close