Анчелоти во Жезус гледа алтернатива за Мбапе

epa09910897 Manchester City’s Gabriel Jesus celebrates his team’s opening goal during the UEFA Champions League semi final, first leg soccer match between Manchester City and Real Madrid in Manchester, Britain, 26 April 2022. EPA-EFE/PETER POWELL

Тренерот на Реал, Карло Анчелоти, стапил во контакт со напаѓачот на Манчестер сити, Габриел Жесус и рекол дека е заинтересиран за негова преселба во мадридскиот клуб, пренесува „GOAL Brasil“.

Според изворот, Анчелоти го смета 25-годишниот Бразилец како алтернатива на напаѓачот на Пари Сен-Жермен, Килијан Мбапе, кој одби да се пресели во Реал Мадрид и го продолжи договорот со францускиот клуб.

Забележано е дека Жезус би сакал да се пресели во мадридскиот клуб и не планира да остане во Манчестер сити, како што објави главниот тренер Хосеп Гвардиола.

Во исто време англискиот клуб сака да добие 60 милиони во случај на негов трансфер.

Жезус сезоната 2021/22 постигна 13 гола и забележа 11 асистенции на 41 натпревар за Манчестер сити во сите натпреварувања. Договорот на напаѓачот со англискиот клуб е до 30 јуни 2023 година. з

 

 

Back to top button
Close