Анкета: Мнозинство Турци не го поддржуваат Ердоган

epa07847268 Turkish President Recep Tayyip Erdogan attends a joint news conference with Russian and Iranian Presidents following their trilateral talks in Ankara, Turkey, 16 September 2019. The leaders of Russia, Iran and Turkey meet in the Turkish capital to negotiate on a long-term settlement in Syria. EPA-EFE/PAVEL GOLOVKIN / POOL

  Мнозинството Турци не ја поддржуваат политиката на претседателот Реџеп Таип Ердоган. Ова го покажуваат податоците од анкетата организирана од ценатар за испитување јавно мислење МетроПОЛ од Анкара. Повеќе од 40 отсто од анкетираните изјавиле дека ги одобруваат постапките на шефот на државата, додека 57 отсто се со спротивен став.

Мнозинство испитаници сметаат дека Анкара треба да им даде предност на Русија и Кина во својата надворешна политика, наместо на САД и на Европската унија. Така мислат околу 40 оѕтсто од Турците, додека 37,5 отсто претпочитаат САД и Европската унија.

Дваесет и три отсто одбиле да одговорат на ова прашање. Анкетата беше спроведена од 8-12 јануари во 28 турски провинции врз 1.508 луѓе.

Back to top button
Close